Kedves Testvéreim!

Engedjétek meg, hogy csak néhány szóban szóljak hozzátok és megemlékezzünk egy, kis közösségünk számára nagyon fontos évfordulóról. Talán nem sokan tudjátok, hogy kis közösségünk mostani nevével, mint a washingtoni Magyarországi Szent István Katolikus Közösség 15 évvel ezelőtt, 2006 februárjában született újjá, hála a Jó Isten bőséges áldásainak.

Hadd idézzem fel mindennek rövid történetét. 2005 decemberében az adventi magyar misénk után az agapén a misék addigi szervezője közzétette, hogy ő elköltözik Észak Karolinába és berekeszti a továbbiakban a magyar miséket. Ez megdöbbentő volt, hiszen ekkor ez a washingtoni magyar közösség már több mint 50 éves múlttal rendelkezett. Megkérdeztük a Budapestről az előző ősz folyamán érkezett ferences atyát, Bagyinszki Ágostont, hogy amennyiben mégis tudnánk folytatni a szentmiséket, hajlandó lenne-e továbbra is ideutazni New Yorkból minden harmadik vasárnap, tudván, hogy Mustos István piarista atya ekkor már nem tudta vállalni az utazást Passaicból.  Ágoston atya igent mondott. Ezután megbeszéltem Takács Zsuzsával, hogy vállalná-e a közösség pénz kezelését és ő is rábólintott. Megszereztük az akkori címlistát és üres közös kasszával, de bíztunk a megmaradásunkban. Éreztük, hogy a Szentlélek meghallgatja könyörgésünket.

Újjászületésünk nem volt akadálymentes, de a Szentlélek azóta is őrködni látszik felettünk. Először új otthont kellett találnunk. A St. Mary Mother of God templom új plébánosa, ahol addig a szentmiséink voltak, nem fogadott be a 2006-os évben és a januári szentmise elmaradt. Februárra Szászdi Lajos, közösségünk tagja, ismeretségei révén megszerezte az engedélyt, hogy a Bazilikában, a Shrine altemplomában az Immaculate Heart of Mary kápolnát használjuk szentmiséink színhelyéül. Ez a kápolna a magyar misék otthona 2006 februárja óta és ottani miséink csak a világjárvány miatt lettek felfüggesztve 2020 márciusától. 2006-ban, néhány hónap után az agapé számára is tudtunk helyszínt biztosítani a Katolikus egyetem egyik tantermébenés az állami adóhivataltól is megszereztük a működési engedélyt. Később Sayko Edit is csatlakozott a kis csoporthoz és ezután hárman vittük tovább közösségünk hivatalos ügyeit. A rákövetkező kilenc évben Bagyinszki Ágoston atya volt közösségünk lelki gondozója, de ő tanulmányai befejeztével 2015-ben visszautazott Magyarországra. Őt Bóna Richard, a clevelandi egyházmegye a Katolikus Egyetemen doktoráló lelkésze követte két évig, majd Őrsy László jezsuita atya segített ki. Megyeri Stefan atyát 2019 nyarán szentelték pappá, ő is alkalmanként elvállalta a szentmisénket, valamint a 2018-ban Washingtonba helyezett Msgr. Forró József vatikáni diplomata is. 

Amint tudjátok, a világjárvány következtében a templomokat bezárták, a Shrine altemploma máig nem fogad be biztonsági okokból. Júliusban, amikor a templomokat részben megnyitották, Stefan atya plébánosa engedélyével felajánlotta, hogy a havi szentmiséinket ő vállalja itt, a Szent Erzsébet templomban.  

Miséző papjaink mellett meg szeretném még említeni kántorainkat az évek során: Sayko Edit, Pálmai Éva, Nagy Jenő és sok év óta Szőllős Márta. Kisegít alkalmanként György Mária is. 

Végezetül hadd említsem meg, hogy kis közösségünket kétszer is meglátogatta Cserháti Ferenc püspök úr, 2009-ben és 2016-ban. 2015 augusztusában pedig Erdő bíboros úr is itt járt, a Shrine-beli Árpádházi Szent Erzsébet kápolna felszentelésekor. A templom bezárások előtt néhány nappal fogadott Wilton Gregory washingtoni érsek úr bemutatkozó látogatásra, amelyre Stefan atya is elkísért bennünket. Megígérte, hogy közösségünket beiktatja az egyházmegye etnikumi közösségei listájára.

Amint hallhattátok, a Szentlélek eddig mindig velünk, közösségünkkel volt, amikor már emberi reményünk alig maradt arra, hogy otthont és magyarul miséző papot találjunk. Adjunk hálát a Jó Istennek ezekért a kitüntető kegyelmekért, kérjük további támogatását és imádkozzunk egymásért.

Köszönöm, hogy meghallgattatok.